← Powrót

BALLADA O KWADRACIE

( spektakl plenerowy )

Spektakl „BALLADA O KWADRACIE” to ukryta, a może jednak nie całkiem (gdy spojrzymy głębiej w historię sztuki) rozmowa z Kazimierzem Malewiczem, słynnym malarzem jeszcze bardziej słynnego dzieła „Czarny kwadrat na białym tle”. To kompozycja spontaniczna i pierwotnie do Malewicza nie nawiązująca. Dopiero po analizie spostrzegłem pewne pokrewieństwa i wątki tematyczne. Kiedyś powstały spektakle „Pressum” (w czarnym kolorze i nie plener) a potem „GUK- Kompozycje Krawca” (w białym kolorze). Być może teraz te kolory zderzyły się ze sobą w tym spektaklu? Fabuła? Dyrygent-artysta dyryguje swoim dziełem, w które wplata różne wątki, w tym także swoją śmierć i pseudoartystycznego urzędasa – wiecznego wroga sztuki i wolności artystów. Spektakl jest utrzymany w surrealistycznej swobodzie łączenia różnych środków artystycznych.

To wszystko. Dziękuję wszystkim dobrym duchom za stworzenie tego spektaklu.                                                                                                                                 M.B.

premiera 10 maja 2009 Rybnik

Recenzja

XXXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych  Jelenia Góra.

Utrzymane w surrealistycznej swobodzie wieczorne widowisko „Ballada o Kwadracie” Teatru Mariana Bednarka z Rybnika wciągało widzów w beztroską grę, pełną surrealistycznego poczucia humoru. W ukrytej rozmowie z malarzem jeszcze bardziej słynnego dzieła „Czarny kwadrat na białym tle” – Kazimierzem Malewiczem, dyrygent – artysta dyryguje swoim dziełem. Wplata różne wątki: swoją śmierć i pseudo-artystycznego urzędasa – wiecznego wroga sztuki i wolności artystów. Prócz obrazu, ruchu i tańca, klimat spektaklu budowały rytmiczne dźwięki perkusji, na której grał Przemysław Sokół.

Wymogi techniczne :

– czas spektaklu:  45 min.
– czas montażu: 3 godz. (światło + dźwięk)
– czas demontażu: 1 godz. (światło + dźwięk)
– reflektory  2000 Wat :  4 szt  ( + statyw duży z poprzeczką lub 4 szt. pojedyncze)
– reflektory 1000 Wat :  14 szt.
– reflektor punktowy: 1 szt
– filtry: czerwony, zielony, żółty, niebieski
– statywy duże (z poprzeczką) :  2 sztuki
– pulpit do świateł
– mikrofon:  1 szt.
– mikser do nagłośnienia
– odtwarzacz CD
– wymiary placu gry:  min. 40 m x 40 m
– 8 aktorów
– 1 techniczny
– 1 kierowca
– 1 charakteryzator